Konopí a štítná žláza

Endokanabinoidní receptory jsou umístěny po celém těle, včetně štítné žlázy. Přirozený endokanabinoidný systém těla pomáhá regulovat činnost těla a udržování homeostázy * resp. její rovnováhy. Je zajímavé, že molekuly endokanabinoidného typu mají protirakovinné účinky na nádory štítné žlázy při laboratorních a zvířecích studiích. I zde je třeba větší množství studií s přesným zaměřením.

* Homesostáza – je stav, při kterém vnitřní prostředí živého organismu zůstává v určitých limitech, které umožňují jeho normální fungování. Tyto limity neustále narušují změny vnějšího prostředí. Poprvé tento termín použil v roce 1932 americký fyziolog Walter Bradford Cannon.

healthyroidnaturallyKromě tohoto, endokanabinoidy receptory se nacházejí v oblastech mozku, kde vysílají signály do štítné žlázy. Výzkum publikovaný v časopise endokrinologie ukázal, že receptor CB1 je hojně přítomen v nervových buňkách mozku, které se podílejí na regulaci propojení “hypotalamus-hypofýza-štítná žláza”. Toto propojení, nazvěme to osu hypotalamus-hypofýza-štítná žláza řídí produkci hormonů štítné žlázy. Rozdělení receptorů CB1 v mozku ukazuje, že mohou ovlivňovat excitační a inhibiční vstupy tohoto systému v těle. (Excitační a inhibiční je výstupní a vstupní systém neuronové aktivity)

Není dnes zcela jasné, jaký dopad má užívání lékařského konopí v podmínkách snížené aktivity štítné žlázy (hypotyreóza) nebo zvýšené činnosti štítné žlázy (hypertyreóza). Nicméně, mnoho pacientů hlásí, že lékařské konopí je velmi účinné při léčení některých klinických symptomů, které jsou běžně spojeny s těmito nemocemi. Tyto příznaky mohou zahrnovat úzkost / deprese, podrážděnost, bolesti hlavy, nespavost, bolesti kloubů a svalů, a další.

 

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..