Studie z University of Cambridge potvrzuje, že konopí nezpůsobuje u svých uživatelů lenost nebo demotivaci

Studie z University of Cambridge potvrzuje, že konopí nezpůsobuje u svých uživatelů lenost nebo demotivaci, pokud jde o pracovní výkon nebo radost ze životních aktivit, ve srovnání s těmi, kteří konopí neužívají !

Užívání konopí může být spojeno s anhedonií a apatií. Předchozí studie však ukázaly smíšené výsledky a jen málo z nich zkoumalo souvislost mezi užíváním konopí a specifickými dílčími procesy odměňování. Dospívající mohou být vůči škodlivým účinkům konopí zranitelnější než dospělí. Tato studie zkoumala vztah mezi neakutním užíváním konopí a apatií, anhedonií, potěšením a rozhodováním o odměně založeným na úsilí a zda jsou tyto vztahy zmírněny věkovou skupinou.

Použili jsme údaje ze studie “CannTeen”. Zúčastnilo se jí 274 dospělých (26-29 let) a mladistvých (16-17 let) uživatelů konopí (užívání 1-7 dní/týden v posledních třech měsících) a kontrolních osob odpovídajících pohlaví a věku. Anhedonie byla měřena pomocí Snaith-Hamiltonovy škály potěšení (n=274) a apatie byla měřena pomocí škály hodnocení apatie (n=215). Rozhodování o odměně založené na úsilí bylo měřeno pomocí úkolu Physical Effort (n=139) a subjektivní chtění a obliba odměn byla měřena pomocí nového úkolu Real Reward Pleasure (n=137).

Kontrolní skupiny měly vyšší úroveň anhedonie než uživatelé konopí (F1,258=5,35, p=,02, ηp2=,02). Nebyly zjištěny žádné další významné účinky skupiny uživatelů a žádné významné interakce uživatel-skupina*věk-skupina. Nulová zjištění byla podpořena post hoc bayesovskými analýzami.

Naše výsledky naznačují, že užívání konopí s frekvencí tři až čtyři dny v týdnu není spojeno s apatií, rozhodováním o odměně na základě úsilí, chtění odměny nebo oblibou odměny u dospělých ani dospívajících. Uživatelé konopí měli nižší anhedonii než kontrolní skupiny, i když s malou velikostí účinku. Tato zjištění nejsou v souladu s hypotézou, že neakutní užívání konopí je spojeno s amotivací.

Zdroje:

https://academic.oup.com/ijnp/advance-article/doi/10.1093/ijnp/pyac056/6674260?fbclid=IwAR0trrS-H-OInTb7491bP_bJlfJDJu0u4j4uWCn_-HEX05SpFr9OG4A22CA&login=false

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..