Konečně nějaké dobré zprávy! Kouření konopí vás činí příjemnějšími a méně chamtivými, tvrdí vědec.

Konečně nějaké dobré zprávy! Kouření konopí vás činí příjemnějšími a méně chamtivými, tvrdí vědec.

Dobrá zpráva, huliči! Věda konečně potvrzuje to, co už dávno víte: kouření trávy vás skutečně dělá příjemnějšími – a navíc méně chamtivými.

V nedávné studii zveřejněné v časopise Scientific Reports vědci z Univerzity v Novém Mexiku zjistili, že lidé, kteří v nedávné době užili konopí, dosáhli ve srovnání s neuživateli vyššího skóre ve standardizovaných měřeních prosociálního chování, empatie a morálního rozhodování.

Ačkoli se studie zaměřila na “prosociálnost” užívání konopí – tedy, jak ji definuje článek v Scientific Reports, “záměrný čin podporující blaho ostatních lidí” -, hlavní autor Jacob Vigil uvedl, že má zájem změnit přístup ostatních výzkumníků ke studiu trávy.

“Vidí uživatele konopí jako nemotivované, nebo je považují za závislé, nebo se možná domnívají, že ztrácejí své cíle ze zřetele,” uvedl pro neziskový zpravodajský web The Paper se sídlem v Albuquerque. “Nikdy se k tomu nepřistupovalo objektivně, aby se zjistilo, co se děje, a teprve pak se dělaly negativní interpretace.”

Vigil webu řekl, že jeho tým v podstatě podrobil vysokoškoláky “souboru psychologických testů” – a také testoval jejich moč na přítomnost THC, což je nejsilnější psychoaktivní složka konopí.

Výsledky?

“Zjistili jsme, že lidé, kteří nedávno užili konopí, vykazovali vyšší míru prosociálního chování a vyšší míru empatie – kvocient empatie byl statisticky významný ve dvou skupinách – a také to, co vědci označují jako ‘morální základy‘,” uvedl pro The Paper. “To jsou v podstatě typy ideálů, na které myslíme, když zdůvodňujeme, co je správné a co ne.”

Existují různé dimenze morálních základů a uživatelé konopí dosáhli vyššího skóre v dimenzi neškodnosti – být laskavý a chránit zranitelné jedince – a také vyššího skóre v dimenzi spravedlnosti – přát si, aby existovala kvalita mezi jednotlivci. Muži kupodivu také dosahovali vyššího skóre v osobnostní dimenzi příjemnosti ve srovnání s neuživateli konopí.

Studie z roku 2016 zjistila souvislost mezi kouřením trávy a menší motivací chodit do práce za peníze. Podle Vigila to může být dobrá věc.

“To je skutečně prokázáno formálním výzkumem,” dodal. “Mozek uživatelů marihuany se méně často rozsvítí, když se jim ukáže vyobrazení znaku dolaru, ve srovnání s neuživateli. Lidé, kteří konopí neužívají, se při pohledu na znak dolaru více rozzáří, což bylo výzkumníky v oblasti závislostí interpretováno jako negativní jev.”

Většina dosavadních studií o konopí se zaměřuje buď na jeho léčebné využití, nebo na negativní aspekty a zkušenosti, od relativní míry návykovosti a korelace s nízkými známkami na vysoké škole až po souvislost se schizoafektivními poruchami a dalšími psychiatrickými onemocněními.

Tento soubor výzkumů ponechává jen málo prostoru pro pozitivní sociální a psychologické aspekty konopí, které jsou mnoha uživatelům dobře známy, což vytváří prostor pro výzkumníky, jako je Vigil, aby si vytvořili novou zajímavou mezeru.

Jak Vigil řekl časopisu The Paper, k výzkumu konopí “obvykle přistupovali lidé, kteří na užívání konopí pohlíželi jako na problematické chování – z řad výzkumníků závislostí a podobně”.

“Vidí uživatele konopí jako nemotivované,” dodal, “nebo je považují za závislé, případně se domnívají, že ztrácejí ze zřetele své cíle. Nikdy se k tomu nepřistupovalo objektivně, aby se zjistilo, co se děje, a teprve potom se dělaly negativní interpretace.”

Takže tady to máte, přátelé: tráva z vás může udělat příjemnějšího člověka a možná i méně chamtivého.

Zdroje:
https://abq.news/2022/06/does-cannabis-make-us-nicer/
https://futurism.com/neoscope/smoking-weed-nicer-less-greedy


Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..