Konopí může zabránit slepotě, alespoň tak tvrdí zpráva o nedávno ukončené studii která potvrdila že THC – tetrahydrocannabinol, má schopnost zpomalit průběh genetické oční choroby, která může vést k významné ztrátě zraku nebo až úplné slepotě.
Výzkumníci z University Alicante ve Španělsku publikovali své poznatky začátkem července 2015 v časopise Experimental Eye Research. Studie ukazuje, že některé kanabinoidy, konkrétně THC, mají schopnost bojovat proti závažnému onemocnění očí zvaného retinitis pigmentosa – degenerace buněk sítnice postihující asi 65 tisíc Američanů.
V současné době neexistuje účinná léčba tohoto onemocnění, avšak vedoucí výzkumu Dr. Nicolás Cuenca říká, že jeho tým možná objevil lék na toto onemocnění, nakolik byli schopni zabránit slepotě u potkanů vstřikováním syntetické obdoby THC. Po 90 dnech takové léčby že zkoumané potkani měli lepší výsledky testů – až 40% lepší reakce fotoreceptorů než u potkanů kterým tato léčba nebyla podávána.
“Tyto výsledky naznačují, že kanabinoidy jsou potenciálně užitečné pro pacienty s degenerací oční sítnice způsobující zmíněné onemocnění retinitis pigmentosa,” říká Dr. Cuenca.
Výzkumníci říkají, že i když jsou spokojeni s výsledky své poslední studie, nejsou vůbec šokováni léčivými účinky konopí. Konopí je známé několik století pro pozitivní vliv na zrak, a v současné době se používá zejména k léčbě pacientů trpících jiným závažným onemocněním očí, glaukom – zelený oční zákal.
I tito vědci požadují lepší informovanost lékařů a široké veřejnosti o možnostech konopné léčby jakož io dalších výzkumech této magické léčivé rostliny.
ÚSMĚV LÉČÍ – KONOPÍ LÉČÍ