CBG konopi

První průzkum svého druhu o pacientech užívajících konopí s převahou CBG

Průzkum provedený na 127 pacientech užívajících konopí s převahou CBG ukazuje velmi pozitivní výsledky v boji proti depresi, úzkosti, chronické bolesti a nespavosti, a to s neškodnými vedlejšími účinky a zanedbatelnými abstinenčními příznaky.

Kanabigerol (CBG) a jeho prekurzor kyselina kanabigerolová jsou někdy nazývány “matkou všech kanabinoidů”. CBG poprvé izoloval v roce 1964 Rafael Mechoulam, otec kanabinoidů, a jeho kolegové Yechiel Gaoni a Yuval Shvo z Weizmannova institutu v Rehovotu. O pět let později studie na zvířatech neprokázala žádnou psychoaktivitu ani intoxikaci při použití 7 mg/kg CBG u psů, až 5 mg/kg u opic nebo až 20 mg/kg u myší nebo potkanů.

V přírodě se kanabinoidy nevyskytují výhradně v rostlině konopí nebo, jako endokanabinoid anandamid (ANA), v tělech lidí a zvířat. V roce 1979 byl kanabigerol extrahován z deštníku vlnatého (Helichrysum umbraculigerum), africké rostliny tradičně používané léčiteli proti bolesti, k obvazům ran a jako protiplísňový lék.

Výzkum farmakologie kanabigerolu pokračoval i ve 21. století. Mezi dalšími výsledky nedávných preklinických studií se ukázalo, že kanabigerol povzbuzuje chuť k jídlu. Ve studii na potkanech z roku 2016 dávka 120-240 mg/kg CBG více než zdvojnásobila jejich celkový příjem potravy a zvýšila počet zkonzumovaných jídel. CBG rovněž prokázal potenciál při léčbě neurozánětu, Parkinsonovy choroby a Huntingtonovy choroby. Studie na myším modelu z roku 2013 potvrdila potenciálně pozitivní účinek CBG na pacienty s IBS. Kromě toho existují důkazy, že kanabigerol bojuje proti grampozitivním bakteriím spojeným se zubním kazem.

Pokud jde o léčbu rakoviny, kanabigerol prokázal potenciál u epiteloidního karcinomu a v buněčných liniích rakoviny prsu byl druhý nejúčinnější po CBD. Existují také náznaky možného přínosu při léčbě rakoviny prostaty, bolesti močového měchýře a hyperaktivní činnosti detruzoru.

Další výzkum ukázal, že CBG snižuje životaschopnost nádorů a kmenových buněk glioblastomu srovnatelně s THC a jeho kombinace s CBD byla účinnější než THC při indukci kaspázově závislé programované buněčné smrti.

Bylo také zjištěno, že kanabigerol mírně snižuje krevní tlak a nitrooční tlak, což naznačuje terapeutické využití při léčbě glaukomu. Jeho schopnost snižovat proliferaci keratinocytů také naznačuje využitelnost při léčbě psoriázy.

Nový průzkum zaměřený na uživatele konopí s převahou CBG

Účelem výše zmíněného prvního průzkumu svého druhu, který vedl Dr. Ethan Russo, zakladatel a generální ředitel společnosti CReDO Science, bylo prozkoumat důvody užívání a léčebné účinky uváděné samotnými uživateli konopí s převahou CBG, prozkoumat způsoby užívání a nežádoucí účinky, včetně abstinenčních příznaků. Studie byla publikována v časopise Cannabis and Cannabinoid Research 27. září 2021.

Uživatelé konopí s převahou CBG (obsahujícího > 50 % CBG) byli rekrutováni online, aby vyplnili online průzkum. Průzkum vyplnilo sto dvacet sedm účastníků z USA, kteří uvedli, že v posledních šesti měsících užívali konopí s převahou CBG.

Průzkum ukázal, že 51,2 % pacientů uvedlo užívání produktů s převahou CBG výhradně pro léčebné účely, 36,2 % uvedlo užívání pro léčebné a rekreační účely; 6,3 % uvedlo pouze rekreační užívání a osm pacientů průzkum nevyplnilo. Nejčastějšími stavy, které CBG pomáhaly léčit nebo zmírňovat, byly úzkost (51,2 %), chronická bolest (40,9 %), deprese (33,1 %) a nespavost/poruchy spánku (30,7 %).

Skvělé výsledky u deprese, úzkosti, chronické bolesti a nespavosti

Účinnost byla vysoce hodnocena, většina uvedla, že jejich stavy se díky CBG “‘velmi zlepšily'” nebo “‘výrazně zlepšily'”. Dále 73,9 % respondentů tvrdilo, že konopí s převahou CBG je lepší než konvenční léky v případě chronické bolesti, 80 % v případě deprese, 73 % v případě nespavosti a 78,3 % v případě úzkosti.

Pokud jde o nežádoucí účinky, 44 % respondentů neuvedlo žádné, 16,5 % uvedlo sucho v ústech, 15 % ospalost, 11,8 % zvýšenou chuť k jídlu a 8,7 % suché oči. U 84,3 % účastníků se nevyskytly žádné abstinenční příznaky a dva účastníci hlásili potíže se spánkem.

Autoři zdůrazňují, že se jedná o dosud první průzkum mezi pacienty týkající se užívání konopí s převahou CBG a první průzkum, který dokumentuje účinnost produktů s převahou CBG podle vlastního vyjádření, zejména v případě úzkosti, chronické bolesti, deprese a nespavosti. Vzhledem k tomu, že většina respondentů uváděla vyšší účinnost konopí s převahou CBG oproti konvenční farmakoterapii, s příznivým profilem nežádoucích účinků a zanedbatelnými abstinenčními příznaky, studie naznačuje, že by léčivé přípravky na bázi konopí s převahou CBG měly být studovány v randomizovaných kontrolovaných studiích.

CBG je v EU schválenou kosmetickou přísadou

V dubnu 2021 Evropská komise zařadila CBG do své databáze kosmetických přísad CosIng. Od té doby jej mohou evropští výrobci bezpečně používat jako složku v kosmetických přípravcích. V kosmetice jsou kombinované antioxidační a protizánětlivé účinky kanabigerolu pro výrobce velmi atraktivní, takže lze očekávat, že kanabigerol bude jako kosmetická složka stále oblíbenější.

Na druhé straně Atlantiku je hnací silou amerického trhu rostoucí povědomí o zdravotních přínosech minoritních kanabinoidů, jako je kanabigerol, a očekává se, že v letech 2020 až 2027 poroste složenou roční mírou růstu (CAGR) o 20,4 %.

Zdroje:
https://www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/can.2021.0058
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5021742/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4981896/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29986533/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31349553/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27430371/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23415610/
https://www.researchgate.net/publication/351056413_Anti-Bacterial_Properties_of_Cannabigerol_Toward_Streptococcus_mutans
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16728591/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19847654/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16519806/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7914500/#:~:text=Cannabigerol%20Is%20a%20Potential%20Therapeutic%20Agent%20in%20a%20Novel%20Combined%20Therapy%20for%20Glioblastoma,-Tamara%20T.
https://icrs.co/SYMPOSIUM.2006/2006.ICRS.Program.pdf
https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jop.1990.6.259
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17157480/
https://home.liebertpub.com/publications/cannabis-and-cannabinoid-research/633/overview
https://ilesol.com/first-of-its-kind-survey-on-patients-using-cbg-predominant-cannabis/
https://www.prnewswire.com/news-releases/rising-awareness-of-health-benefits-of-minor-cannabinoids-such-as-cbg-cbda-cbc-cbn-driving-us-market-301362694.html

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..