Konopí a lupus

Lupus je chronické zánětlivé onemocnění, které může mít vliv na různé části těla – především kůži, klouby, ledviny a mozek. Toto onemocnění ovlivňuje imunitní systém, a způsobuje, že imunitní systém je hyperaktivní. Za normálních okolností, zdravý imunitní systém kontroluje tvorbu bílkovin (protilátek) které mají za úkol bojovat proti antigenům (virům a bakteriím). Lupus způsobuje, že imunitní systém je zmatený, nadměrně produkuje protilátky které napadají i zdravé tkáně. To vede k chronické bolesti, otokům, kožním problémům a dlouhodobému poškození tkáně.

Podle údajů až 2 miliony Američanů trpí tímto onemocněním. Je to více než pacientů trpících například cystickou fibrózou nebo leukémií!

Systémový lupus erythematodes (SLE) je nejčastější formou tohoto onemocnění. Lupus jak onemocnění se vyskytuje v různých formách, tato forma onemocnění se označuje jako “systémový”, protože má vliv na řadu orgánů. Lokalizované autoimunitní onemocnění, jako je diabetes typu 1, ovlivňují pouze jeden orgán. Hlavní komplikací takové formy onemocnění je zánět, který se vyskytuje v CNS, v mozku, ledvinách a krevních cévách. U některých pacientů se SLE se rozvine abnormální usazování látek z odumřelých ledvinových buněk, které mají tendenci způsobit selhání ledvin.

Tento stav, označovaný také jako lupus nefritida, se často končí až dialýzou nebo transplantací ledvin. Několik pacientů trpí formou SLE, která výhradně postihuje kůži, tzv kožní lupus (nebo i lupénka). Obvykle mají pacienti otoky lymfatických uzlin, šupinatou kůži a červenou vyrážku na tvářích, také tzv. motýlí vyrážku na nose. Tato forma SLE je také známá jako diskoidní lupus, protože vyrážky mají kruhový tvar, jako disky.

Jiná forma tohoto onemocnění, která je zvláště zajímavá je také známá jako léková Lupus. Takové případy jsou hlášeny ojediněle, ale příznaky lupus se objevují jako reakce v důsledku nežádoucích účinků z legálních léků na předpis. Předpokladem je kombinace užívání léků na hypertenzi s názvem hydralazinem, léků na srdeční arytmii s názvem Procainamide nebo isoniazid, a léků používaných na léčbu tuberkulózy. Nicméně, podle Medical News Today “Na trhu je více než 400 léků jejichž kombinace může způsobit stavy podobné onemocnění Lupus.” Podle Medical News Today však většina těchto příznaků odeznívá jakmile se takové léky přestanou podávat!

Další formou SLE je tzv. novorozenecký Lupus, což je vzácné onemocnění, které postihuje děti žen, které trpí poruchou SLE. Dočasné příznaky jsou způsobeny protilátkami v lůně matek, které působí na kojence, a obvykle vymizí během několika měsíců. Tyto děti mají tendenci k rozvoji různých zdravotních komplikací jako je tvorba kožních lézí, nízký krevní obraz a jaterní problémy v prvních několika týdnech svého života. Nicméně, většina takových dětí po čase uzdraví. Aktuálně však mohou lékaři poskyntúť léčbu i va takových případech, pokud to rodiče dítěte požadují.

Co tedy způsobuje Lupus?

Zatímco hlavní příčina tohoto onemocnění zůstává neznámá, vědci zaznamenali že nejvíce se toto onemocnění projevuje o žen ve věku mezi 15 a 45 rokem života, a další velmi ohroženou skupinou obyvatelstva jsou zejména Afroameričané a Asiaté. Na základě těchto pozorování, vědci přišli s myšlenkou genetické predispozice na takové onemocnění, přesto, že nebyl identifikován žádný gen který by byl nositelem takové zdravotní komplikace. Navzdory této skutečnosti, nicméně Lupus nemá tendenci objevit se v rodinách ale například u dvojčat se může vyskytnout takové onemocnění u obou, nebo jen u jednoho dítěte, což naznačuje, že toto onemocnění má původ ve více faktorech a také že to má souvislost s vlivy životního prostředí na člověka. Ty mohou zahrnovat stres, vystavování se nadměrnému UV záření, kouřením cigaret, nadměrnému vystavovanou se vlivem chemických látek nebo i nadměrnému užívání různých léků.

Každý, kdo trpí onemocněním SLE zažívá nějaký druh bolesti kloubů nebo otoků, a některé se mohou rozvinout až do onemocnění zvaného artritida. Někdy je toto onemocnění na ústupu, naopak jindy pacienti zažívají náhlé zhoršení těchto stavů. S ohledem na tyto průběhy onemocnění existuje několik verzí této nemoci, a tedy žádný dva pacienti nebudou mít stejné příznaky. Navzdory této skutečnosti, většina lidí, kteří trpí lupus popisuje průběh onemocnění velmi podobně.

Pacienti nejčastěji hlásili bolesti všech částí těla, hlavně však v oblasti prstů, rukou, zápěstí a kolen. Další často hlášené bolesti jsou také: Bolest v hrudi, deprese, změny nálady, únava, nevolnost, horečky, ztráta vlasů, kožní vyrážky, zduření lymfatických uzlin, abnormální srdeční frekvence, otoky rukou a nohou či ztráta váhy.

Lupus může také vést k celé řadě komplikací v těle pacienta. Tyto komplikace bývají různé, nejvíce jsou nemocnými udávané tyto: Hyperaktivní imunitní systém, Vyšší riziko vzniku sraženin krve (riziko trombózy a embolie), úbytek červených krvinek (hemolytická anémie – nízký přívod krve do kostní tkáně způsobuje odumření kosti), zvýšené riziko potratu, předčasného porodu a hypertenze v průběhu těhotenství nebo zvýšené riziko infekce a rakoviny, zejména Non-Hodgkinův lymfom, rakoviny plic a rakoviny jater.

Lupus není běžné onemocnění, což vlastně znamená, že neexistuje žádný lék. Nicméně, příznaky mohou být ovlivňovány s cílem zlepšit kvalitu života pacientů a dopřát pacientům s tímto onemocněním kvalitnější život. Stávající léky na zmírnění příznaků tohoto onemocnění jako je Prilosec ®, Prevacid ® a Cytotec ®. Přinášejí často hrozivé nežádoucích účinků, které sice zmírní příznaky lupusu, ale naopak představují riziko pro jiné orgány a funkce našeho organismu.

Léčebné konopí a Lupus

Konopí je považováno za ideální lék, který představuje účinnou pomoc pacientům s tímto onemocněním. Konopí je také známé pro své protizánětlivé účinky a zejména aktivním působením na receptory obsažené v imunitním systému.

“Snížením hladiny proteinu podporujícího zánět interleukinu-2 a zvyšování hladiny protizánětlivého proteinu interleukin-10, konopí prokazuje, že je prospěšné pro léčbu autoimunitních onemocnění, kde zánět je hlavní komplikací léčby.”

Dr. Sean Breen, lékařský ředitel centra Léčebné Marihuany v jižní Kalifornii, potvrdil vysoký přínos konopí při léčbě jeho pacientů s diagnózami jako je revmatická artritida nebo Lupus.

Dr. Breen, potvrzuje, že doporučil svým pacientům zejména odrůdy Indica a většina z jeho pacientů hlásila po čase opravdu významné zlepšení svých zdravotních stavů. Jelikož oficiální lék na toto onemocnění neexistuje, představuje právě konopí velkou naději pro pacienty s lupusu, alias lupénku.

 

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..