Rostliny o kterých jste nevěděli že produkují kanabinoidy

Konopí není jedinou rostlinou, která obsahuje medicínský prospěšné kanabinoidy, i když právě díky této rostlině, vědci objevili terapeutické vlastnosti těchto sloučenin. Ve skutečnosti, existuje v přírodě ještě několik rostlin, které jsou bohaté na kanabinoidy a také ovlivňují endokanabinoidný systém našeho těla. Endokanabinoidný systém napomáhá v lidském těle udržovat vnitřní rovnováhu, tzv. homeostázu, která je potřebná pro udržení našeho optimálního zdraví.

Aby se naše povědomí o kanabinoidy a endokanabinoidnom systému rozšířilo, vědci a botanici zkoumají přítomnost kanabinoidů iv jiných rostlinách, než je samotné konopí. Dále v tomto článku Vám proto přinášíme bližší informace o rostlinách, obsahující kanabinoidy spolu s krátkým popisem jejich terapeutických účinků.

Třapatka nachová – Echinacea purpurea

Tato rostlina je známá pro svou schopnost účinně léčit běžné nachlazení. Používá se také při léčbě úzkosti, únavy, migrén a artritidy. Echinacea se od konopí liší tím, že místo kanabinoidů obsahuje tzv. kanabimimetiká, které se vážou na receptory endokanabinoidného systému, konkrétně na receptor CB2. Podobně jako v konopí THC, N-alkyl amid v echinacei je účinný při regulaci imunitního systému, bolesti a zánětů.

Plamatka zelná – Acmella oleracea

Rostlina, která roste v povodí řeky Amazon se používá k výrobě gelu, který zmírňuje bolesti. Vědci z Cambridge University zjistili, že blokuje receptory, které se nacházejí v nervových zakončeních. Sloučeniny, které se nacházejí v plamatke zelné se nazývají Isobutylamidy a jsou podobné kanabinoidů, které regulují bolest a zánět. Tento přírodní lék se používá hlavně při dentálních onemocněních, např. bolesti zubů nebo zánět dásní.

Smil písečný – Helichrysum umbraculigerum

Rostlina, která pochází z Jižní Afriky, má velký vliv na stabilizaci nálady a působí jako antidepresivum díky vysokému obsahu kanabigerolu (CBG), který se také nachází v konopí. Helichrysum byl zkoumán italským chemikem Giovannim Appendinem, který výsledky svého výzkumu prezentoval i na mezinárodní konferenci International Cannabinoid Research Society. Během výzkumu v rostlině objevil látky podobné kanabinoidních kyselinám. Helichrysum se proto používá během afrických rituálů a ceremonií, protože má podobné psychotropní účinky jako některé kanabinoidy.

Kakao – Theobroma cacao

Kakao většina zná pro jeho chuť v sladkostech. Známé je také pro své afrodiziakální účinky. Kakao však ovlivňuje endokanabinoidný systém tím, že deaktivuje enzym FAAH, který obyčejně snižuje účinek endokanabinoidy zvaného anandamid. Anandamid je přírodní verze THC, kterou si lidské tělo vytváří samo. Konzumace čokolády zvyšuje hladinu anandamidu v mozku, protože FAAH enzym je méně aktivní. Výsledkem je stav podobný tomu, co mnoho lidí zažívá při kouření konopí – stav uvolnění a radosti – i když účinek není ani zdaleka tak silný jako u THC. Vědci z Institutu neurologických věd v San Diegu potvrdily, že čokoláda obsahuje 3 sloučeniny, které působí podobně jako léčivé kanabinoidy.

Pepřovník černý –  Piper nigrum

Známá aromatická molekula nebo také terpen, odborně nazývaný beta-karyofylen (BCP), který se nachází v esenciálních olejů této rostliny a je ve vysokém množství obsažena iv pepři působí podobně jako kanabinoid. Stejně jako i jiné kanabinoidy rostlinného původu, i BCP se váže na receptory CB2 a pomáhá zmírňovat záněty. Různé studie naznačují, že BCP by se mohlo používat při léčbě artritidy a osteoporózy a potenciálně by mohlo také zvýšit účinnost některých léků běžně používaných léků.

 

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..