Konopná pryskyřice a konopný extrakt – budoucnost užívání kanabinoidů přichází!

Konopné koncentráty skočili do popředí konopného průmyslu až v posledních letech. Zvyšující se počet pacientů, resp. uživatelů léčebného konopí přinesl nárůst v prodeji osobních vaporizérů a také rozmach zařízení na výrobu koncentrátů, které umožňují užívání vysokých koncentrací kanabinoidů během pár sekund.

Dalo by se říci, že většina tradičních výrobců koncentrátů usiluje dosáhnout co nejvyšší koncentraci THC v jejich produktu. Avšak rostoucí znalosti o terpeny, flavonoidů a jejich interakci s kanabinoidů v konopí, přinesly nový pohled na novou skupinu tzv. terpenových koncentrátů.

Co je konopná pryskyřice? Co je tzv. Holly water (Svěcená voda)? Co jsou terpeny?

Pokud jste někdy sledovali příspěvky z komunity uživatelů konopných extraktů, pak jste s největší pravděpodobností přišli do kontaktu s pojmy jako “Holly water – svěcená voda / pryskyřice”. S řadou pozitivních ohlasů od ikon konopného průmyslu se zdá, že jsme svědky dalšího kroku ve vývoji konopných koncentrátů.

Jak jsme naznačili, jedná se o nový produkt a vznikl zmatek ohledně správného názvu. Někteří lidé tvrdí že je to voda, která zůstává ve finálním extraktu, další tvrdili, že jsou zbytkové molekuly Bhútánu. Nicméně, výsledky z nedávných laboratorních testů ukázaly, že oba tyto názory jsou nepravdivé.

V angličtině nazývaná “Holly water- svěcená voda” je ve skutečnosti BHO (Butan Hash Oil pozn. Autora) to znamená, že proces je stejný. Co odlišuje od sebe původní BHO a tzv. Holly Water (pryskyřice) je vysoký obsah terpenů, což dodává šťavnatou, tekutou konzistenci.

Addison DeMoura, zakladatel společnosti Halen Labs, vyrábějící konopné koncentráty prohlašuje, že aroma 1 g konopné pryskyřice je srovnatelná s “celým pytlem konopí”!

DeMoura dále říká, že většina vzorků běžných koncentrátů obsahuje okolo 4% terpenů, zatímco pryskyřice byla testována s obsahem až kolem 20% terpenů.
Na základě podobných argumentů si spousta lidí myslí, že kvalitní konopná pryskyřice musí obsahovat vysoký obsah terpenů. To však platí zejména v potravinářských produktech, kde se terpeny přidávají na zvýšení chuti, ale konopná pryskyřice je zkrátka něco jiného. V konopné pryskyřici terpeny spíše potvrzují přítomnost surového konopí ale nejsou primárně důležité co se týče měření síly resp. čistoty finálního produktu.

Terpen – přírodní sloučenina, hojně rozšířená v rostlinách jako jejich sekundární metabolity. Molekuly jsou vybudovány ze dvou nebo více, řetězovitě spojených molekul izoprénu.

Jaké jsou výhody “konopné pryskyřice”?

V nedávno zveřejněném rozhovoru, pro portál konopných pacienty “Medical Jane” vysvětloval Rob ze sdružení Medical Collective Patients, který mimochodem studoval u Erica “Pop” Heisenberga, který před 5 lety první začal s metodou “Live Resin” – výhody a tajemství jejich konečných produktů . Mimochodem je produkt “Terpen Sap” získává ocenění po celých USA.

Většina výrobců extraktů a koncentrátů dává přednost materiálu, který byl vysušen (dekarboxylovan) stejně jako by se jednalo o prodej sušeného konopí konečnému spotřebiteli. Eric Heisenberg, jeho další následovníci v technologii “Rosin Tech” a také jejich oceňovaný produkt “Terpen Sap” jsou vyráběny za použití čerstvě sbíraných rostlin, což vedlo k označení “Live Rosin – živá pryskyřice, nebo svěcená voda.” Tento proces umožňuje, udržet mnohem více originální vůně a chuti z jednotlivých profilů rostliny. (Poznámka: Vzhledem k proprietární metodě extrakce, pryskyřice / svěcená voda byla testována až do výše 10% obsahu terpenů i při použití suchého materiálu)

Jak dále vysvětluje zakladatel společnosti trichomy Technologies Kenneth Morrow, jejich výzkum ukazuje, že rostlina ztrácí až 60% obsahu terpenů během procesu sušení. Terpeny jsou prospěšné a zajímavé molekuly, je na škodu ztratit více než polovinu využitelných látek pro nedokonalý způsob jejich zpracování, dodává Morrow.

Společnosti trichomy Technologies nejsou tyto problémy cizí, a pracuje na mezinárodní úrovni v oblasti výzkumu, extrakce a zpracování terpenů. Jejich cílem je izolovat čisté terpeny a následně je přidávat do koncentrátů s vysokým obsahem kanabinoidů.

Koncentráty bohaté na terpeny – budoucnost vývoje konopí?!

Množství příchutí nalezeno v jedné malé ampuli konopné pryskyřice, nebo zmíněné Terpen Sap, je dost na to, aby člověk změnil pohled na to co jsou to chutě, jaké chutě známe a jak chutě vznikají. Osobně si myslím, že jednoho dne, budeme na terpenové extrakty hledět jako na další krok ve vývoji konopných produktů.

Preferoval bych tekutou konzistenci konopné pryskyřice, která by byla vhodnější do osobních přenosných vaporizérů. Většina současných produktů má konzistenci tzv. Shatter / Wax / BHO extraktů. Manipulace není nijak těžká, způsob dávkování velmi precizní.

Navzdory těmto znalostem a zkušenostem s konopnými extrakty, i extrakty bohaté na terpeny se dostávají do popředí uživatelů konopí. Ti pacienti, kteří hledají koncentrát s vysokým obsahem THC a s vyváženou chutí, si tak mohou přidáním Terpeny Sap do koncentrátu dosáhnout to nejlepší pro ně.

Otázky ohledně extrakce zde budou pořád, přece jen, je to moderní a neprozkoumané. Čím více budeme zkoumat jednotlivé procesy extrakce, tím více si budou moci pacienti vybírat z těch nejlepších a nejefektivnějších léčebných konopných extraktů na trhu! Jak se konopí stále více stává dostupným a známým, objevují a rozvíjejí se nové extrakční procesy, a to je jen pozitivní zpráva pro konopnou budoucnost.

 

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..