Konopí vs ADHD

Výzkumní pracovníci v Německu, konkrétně Dr. Franjo Grotenhermen a Dr. Eva Milz, předložily  na mezinárodním sympoziu (2016) o kanabinoidní léčbě údaje, které naznačují pozitivní výsledky při léčbě různých psychologických onemocnění pomocí kanabinoidů, mimo jiné i poruchy koncentrace zvané i ADHD. Údaje klinické studie které prezentovali, představují velký příslib pro léčbu ADHD pomocí konopí.

Studie byla relativně malá, zkoumala pouze 30 jedinců s diagnostikovaným ADHD ve věku od 21-51 let. Většina účastníků byli dospělí muži. Všichni účastníci předtím vyzkoušeli různé konvenční způsoby léčby bez úspěchu, či s projevem závažných vedlejších účinků. Pouze 8 z nich užívalo předepsané léky v kombinaci s konopím.

Z 30 jednotlivců, kteří používali konopí pro zmírnění symptomů, všichni 30 hlásili subjektivní zlepšení. Pacienti, kteří užívali konopí uváděli celou řadu výhod a zlepšení jejich zdravotního stavu, jako je lepší a zvýšená koncentrace, lepší a klidnější spánek a také sníženou impulzivitu, což je hlavním znakem projevů ADHD.

Budoucnost léčby poruch chování pomocí konopí

Tyto nedávné nálezy jsou jistě slibné pro budoucnost léčby ADHD. Omezení užívání farmaceutických léků je vždy pozitivní věc. Studie byla poměrně malá a je proto třeba zkoumat dále konopí a kanabinoidy a lépe porozumět než konopí pomáhá lidem s ADHD.

Drtivá většina pacientů s diagnózou ADHD jsou dětí školního věku, a aplikovat jim léčbu pomocí tučných jointů, by asi nebylo správné a vhodné. Pokud však existují možnosti přesných koncentrovaných dávek konkrétních kanabinoidů zjištěných ve studii, je možné izolovat a extrahovat konopí tak aby bylo co nejefektivnější pro pacienty s ADHD. Například kanabidiol CBD nemá žádné psychoaktivní účinky, přesto poskytuje široké medicínské využití konopí. Je jasné, že i tyto informace mohou být přijaty s nevolí zejména u neinformovaných občanů, pravdou však zůstává, že Konopí nabízí fantastický léčebný potenciál s minimálními vedlejšími účinky.

Konopí, nebo pokud chcete marihuana a její vliv na duševní zdraví byla dlouho studována samozřejmě s různými výsledky, což je však způsobeno nejen rozdílnými postupy při samotné studii ale zejména v očekávaných výsledcích, resp. sponzorech té které vykonávané studie. Naopak, existuje celá řada slibných studií, které ukazují, že konopí představuje dalekosáhlý přínos pro mnoho různých onemocnění, včetně deprese, úzkosti a nejnovější i ADHD.

 

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..