Konopí a plodnost

Kanabinoidní receptor aktivuje spermie Výzkumníci z Německého Bochumi a Bonnu zjistili vysoce citlivý kanabinoidní receptor ve spermiích. Jeho funkce je rozhodující pro oplodnění.

Během oplodnění se spermie musí nejprve spojit s plazmovou membránou a pak proniknout do samičího vajíčka. Aby pronikly, pro tento účel procházejí buňky spermií procesem známým jako akrozómová reakce, která je reakcí, která se vyskytuje v akrozóme spermií, když se blíží k vajíčku. V laboratoři se tato takzvaná akrozómová reakce považuje za test na analýzu schopnosti spermií dosáhnout oplodnění. Receptor pro endogenní kanabinoid hraje rozhodující roli v tomto procesu. Skupina biologů z Bochumi a Bonnu, vedená prof. Dr. Dr. Hanns Hatta, byla první, která poskytla důkaz o takzvaných “G proteinem vázaných receptorech 18 (GPR18)” ve spermiích po komplexní analýze. Svá zjištění zveřejnili ve vědeckých zprávách.

Výzkumníci objevili také 223 dalších receptorů

Specializovaný výzkumný tým z Bochumi objevil až 60 receptorů v spermiích, následně aktivoval a lokalizoval deset z nich. “V aktuální studii jsme se soustředili na zbývající receptory vázané na G protein, které spojují jiné látky než na čichové receptory,” vysvětluje Hanns Hatt. Analýzou vzorků mnohých dárců výzkumníci zkoumali, které geny jsou exprimovány v spermiích. Jejich závěr byl takový, že počet receptorů činil 223. Mezi dva nejběžnější patří receptor GPR18, a kanabinoidních receptor, který byl nedávno popsán poprvé.

Nově objevený receptor je citlivější než klasické

“Receptor reaguje na kanabinoid THC, jakož i na endogenní mastnou kyselinu Nagle, která je spojena s endokanabinoidným systémem,” říká Hatt. “Je mnohem citlivější na NAGly jak klasické, dlouho známé kanabinoidní receptory.”

Aktivace receptoru, který se nachází v centru spermií, může vyvolat takzvanou akrozómovú reakci. V průběhu tohoto procesu se povrch spermií mění, dokud se blíží k vajíčku. Bez této reakce spermie nemohou proniknout do vajíčkové buňky.

Kanabinoidy v ženském reprodukčním traktu

Vědci vědí, že endokanabinoidy se vyskytují v mužském i ženském pohlavním ústrojí. Studie naznačují, že u žen se jejich koncentrace zvyšuje během plodných dní. “Endokanabinoidy aktivuje spermie k oplodnění,” uzavírá Hanns Hatt. Receptor GPR18 se vyskytuje i v jiných tkáních lidského těla, například v mozku a v srdci. Jeho funkce však dosud nebyla známa.

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..