Endokanabinoidní systém těla

Endokanabinoidní systém vašeho těla se skládá z kanabinoidních receptorů, endokanabinoidů jakož i enzymů syntézy a rozkladných enzymů. To představuje velmi složitý a mimořádně důležitý fyziologický systém, který ovlivňuje celou řadu metabolických procesů ve vašem těle.

Primární funkcí tohoto endokanabinoidného systému je zdá se udržení homeostázy organismu a učit tělo zbavovat se a zotavovat se ze stresu. Endokanabinoidy jsou také účinné v regulaci jiných vnitřek tělních systémů jako například, snížení krevního tlaku, regulace tělesné teploty, vnímání bolesti a strachu, regulace svalového napětí, stimulace určitých center v mozku tak stimulace k jídlu.

S objevem dvou kanabinoidních receptorů, CB1 a CB2, byl vysvětlen molekulární základ pro účinnost THC jakož i existence endogenního kanabinoidního systému. CB1 receptory jsou přítomny v mnoha oblastech centrálního nervového systému (CNS), s vysokou hustotou a patří mezi nejběžnější tzv. G-proteinové receptory v mozku. Také byly nalezeny v různých periferních orgánech (slezina, žaludek, mícha, plíce, atd.) I když v menším rozsahu než v CNS.

CB2 receptory jsou převážně exprimovány buňky v imunitním systému organismu člověka, byly objeveny i jako součást keratinocytů v kůži. Stejně jako receptory CB1, i receptory CB2 patří do skupiny G-receptorů reagujících na tento konkrétní protein obsažený v kanabinoidů rostlin druhu konopí.
Jakmile jsou tyto receptory aktivovány uvedou do pohybu tzv. inhibici adenylátcyklázy, intracelulární uvolňování vápníku, vylučování draslíku z buněk což vše vede k modulaci neuronální dráždivosti.

Dr. Lumír Hanuš
Dr. Lumír Hanuš

V roce 1992 Dr. Lumír Hanuš spolu s Dr. William Devane izolovali a určili strukturu endokanabinoidného neurotrasnimteru na zmíněné kanabinoidy receptory, který nazvali Ánandamid (z indického sanskrtu je Ánanda-blaženost a slova amid, který vyjadřuje chemickou podstatu této látky). Anandamid se například vyskytuje v kakaových bobech resp. v čokoládě. Dva nejčastější N -acylethanolaminy v čokoládě (N-oleylethanolamin a N-linoleylethanolamin) neaktivují kanabinoidní receptory, ale účinně inhibují rozpad anandamidu. Naznačuje to, že tyto látky mohou přispívat k neodolatelné touze po čokoládě tím, že zabraňují rozpadu anandamid a ten se v místech jeho účinku hromadí .

V současné době stále probíhají výzkumy které nám dají lépe odpovědi na otázky ohledně toho jak funguje náš vlastní endokanabinoidný systém, jak funguje samotné konopí a jak vytěžit z této magické rostliny co nejlepší efekt a účinek pro užitek člověka.

Share

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..