Konopný vosk

Co je Konopný extrakt ?

V posledních letech se roztrhl pytel s novinkami v konopném průmyslu resp. s konopnými produkty na trhu. Názvy jako konopný vosk, konopný olej, dab to jsou jen některé z pojmenování pro konopný extrakt v různých podobách. Možná jste některá slova poznali, nakolik se zvykli používat na pojmenování tzv. BHO (Butan hash olej) nebo jiné podobné extrakty získávané uhlovodíkovou extrakcí. Zde vám přinášíme krátký výtah základních rozdílů mezi jednotlivými konopnými produkty pro váš lepší výběr.

Pro ty z vás, kteří jsou v této oblasti úplný nováčci, je třeba dodat že konopný extrakt je v podstatě olej který obsahuje zejména aktivní kanabinoidy jako jsou THC a CBD. Tohoto se dosahuje pomocí různých extrakčních procesů a rozpouštědel, nejběžnějším je plyn butan. Pokrok v technologii extrakce umožnil používání jiných rozpouštědel, jako je oxid uhličitý popř. čisté uhlovodíky v procesu, který využívá tlak v bezpečném systému uzavřené smyčky. Konečný produkt je vysoce účinný olej různé konzistence. Nejvíce oblíbený je produkt vhodný k užívání odpařováním.

Takže jaký je rozdíl v konzistenci resp. kvalitě produktu?

Co je Konopný Shatter?

Konopný "shatter"
Konopný “shatter”

Shatter (ze slova rozbít / roztříštit), je extrakt který může dosahovat obsah až 90% THC. Je čiré jantarové barvy a má pověst nejsilnějšího a zároveň nejčistšího konopného extraktu. Čirost produktu není nezbytnou známkou kvality a je výsledkem několika faktorů při extrakci. Důvodem proč je některý produkt “Shatter” zcela čirý souvisí s bráněním molekul. Pokud zůstanou molekuly při procesu nenarušené, je finální výsledek sklovitě čirý produkt. Teplo, vlhkost a vysoký obsah terpenů (Terpeny jsou organické sloučeniny většinou rostlinného původu. Jejich molekuly se skládají ze dvou nebo více isoprenových jednotek) mohou také ovlivnit strukturu samotného produktu.

Co je Konopný vosk?

Konopný vosk
Konopný vosk

Konopný vosk je produkt který je měkčí a neprůhledný. Na rozdíl od těch čirých (průhledných) extraktů, molekuly vosku krystalizují v důsledku míchání a třepání. Světlo neprochází přes molekuly nepravidelné hustoty. Refrakce vytváří pevnou, neprůhlednou masu vosku.

Stejně jako transparentní Shatter můžete tvarovat způsobem pomoci tepla, taktéž i konopný vosk se dá tvarovat a formovat. Termín vosk se používá pro všechny měkčí produkty získávané podobnými postupy po vypláchnutí rozpouštědel z produktu.

Pár slov na závěr

Samotné způsoby a procesy extrakce jakož i finální produkty se staly objektem zájmu posledních let a proto se staly samotnou součástí hodnocení na tzv. Cannabis Cupech. Samotná extrakce a postupy s tím spojené jsou tak složité že je potřeba dlouholeté zkušenosti a znalosti v této oblasti tak jako při samotném pěstování kvalitního a čistého konopí. Každý krok procesu extrakce vyžaduje rovnováhu umění a vědy, počínaje s výběrem výchozího materiálu a konče proceseom proplachování a skladování. Tento zjednodušený výklad je pouze krátkým úvodem do odvětví které nabírá na obrátkách. Odvětví které přináší nová pracovní místa, nové zkušenosti a znalosti a ukazuje nám že věda a technika mohou být prospěšné pro naši civilizaci.

Přečte te si také článek Konopný olej, CBD nebo konopný extrakt ? Rozdílnost je velká .

Zdroj: leafly.com
Foto: High Times
Preklad: MediCann Sovakia

 

Share

One thought on “Co je Konopný extrakt ?”

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..